Udruženje porodica djece i osoba s poteškoćama u razvoju Dajte nam šansu je neprofitna, nevladina organizacija koju su osnovali roditelji djece sa poteškoćama u razvoju, iz potrebe da udruženi djeluju na stvaranju boljih društvenih okolnosti za ugodniji život svojih porodica i svoje djece. Naše udruženje prvo je ovoga tipa u BiH – objedinjujemo porodice djece i osoba sa poteškoćama u razvoju, bez obzira na dob, stepen i vrstu poteškoće.
Udruženje je registrovano 24. marta 2011. godine, kao proizvod prepoznavanja zajedničkog problema – osiguravanja mjesto u društvu za porodice djece/osoba s poteškoćama u razvoju, dostojnog čovjeka i zagarantovanog ljudskim pravima.
Vizija: Osviješteno društvo koje prepoznaje potrebe porodica djece i odraslih osoba sa poteškoćama u razvoju i sistemski ih rješava uvažavajući njihovo dostojanstvo, različitosti i mogućnosti.
Misija: Dajte nam šansu je neprofitna organizacija koja djeluje na području Bosne i Hercegovine. Koristeći inovativne modele, kroz direktan rad, pružamo podršku porodicama i djeci/odraslima s poteškoćama u razvoju bez obzira na vrstu i stepen invaliditeta. Utičemo na svijest zajednice edukativnim i inkluzivnim aktivnostima te na promjene, dopune i implementiranje relevantnih zakona.
Udruženje Dajte nam šansu, u skladu s misijom i vizijom, kontinuirano radi i provodi aktivnosti na više nivoa a koje podrazumijevaju:
INES KAVALEC, direktorica
Dobrodošli na web stranicu Udruženja porodica djece i osoba s poteškoćama u razvoju Dajte nam šansu. Ako član Vaše porodice ima poteškoće u razvoju ili ste Vi osoba s poteškoćama/invaliditetom, došli ste na pravo mjesto. Naša organizacija je pravi izbor za podršku kroz različite vrste usluga. Čak i ako Vam je samo potreban neko s kim možete razgovarati o problemimam s kojima se suočavate, ovdje ćete naći osobe koje će Vas saslušati, razumjeti i podržati. Više niste sami!
Ako ste stručnjak iz sektora obrazovanja, zdravstva i socijalnih usluga; predstavnik vlasti, biznis sektora, medija ili nevladine organizacije; laik koji traži informacije o poteškoćama u razvoju, ili se želite na neki način priključiti krugu podrške porodicama djece i osoba s poteškoćama u razvoju, dobrodošli ste, potrudit ćemo se da Vam pružimo potrebne informacije i poželimo dobrodošlicu.
Naša organizacija je mreža stručnjaka i porodica koji dijele znanje, iskustvo i podršku. Djelujemo kao centar za razmjenu informacija o problemima s kojima se susreću porodice djece i osoba s poteškoćama u razvoju u Bosni i Hercegovini, mogućim rješenjima i oblicima adekvatne podrške.
Hvala vam što ste odvojili vrijeme da posjetite našu web stranicu. Molimo kontaktirajte nas za sve dodatne inormacije.
Amel Tuka bosanskohercegovački je atletičar, čija su specijalnost utrke na 800 (primarna disciplina) i 400 metara; u obje discipline drži nacionalni rekord. Član je Atletskog kluba Zenica. Osvajač je srebrne medalje sa Svjetskog prvenstva 2019. i bronzane medalje sa Svjetskog prvenstva 2015.
Amel Tuka
Džejla Glavović-Očuz je bosanskohercegovačka manekenka. Rođena je 1. jula 1984. godine u Sarajevu. 2002. godine je pobijedila na izboru “Miss Earth” na Filipinima i tako svojoj domovini donela jedinu internacionalnu krunu sa ovog izbora. Ostvarila se i kao TV voditeljka, a 2012. godine je u Sarajevu otvorila školu manekenstva.
Džejla Glavović - Očuz
Mimo Šahinpašić rođen je u Sarajevu, 1966. godine, po zanimanju novinar, voli pisanje i sport.
Mimo Šahimpašić
TV voditelj već 28 godina, uglavnom u zabavnoj i putopisnoj industriji. Voditelj raznih zabavnih emisija, snima dokumentarne filmove o gradovima i regijama svijeta. Izvještava s različitih sportskih, glazbenih i kulturnih događanja. Od 2006. godine, nakon završenog magistarskog studija Turizam i slobodno vrijeme, bavi se turizmom, kao viši savjetnik za razvoj turizma i kreativne projekte uz regionalnu i međunarodnu promociju Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Faruk Čaluk
Hana Sokolović je psihologinja, novinarka i aktivistkinja. Iza nje je trogodišnje iskustvo na televiziji N1 Bosna i Hercegovina, a posljednjih godinu dana aktivno radi u nevladinom sektoru. Osnivačica je Udruženja građana Mreža aktivističkih promjena, u okviru kojeg se bavi aktivnostima u vezi sa zaštitom i promocijom različitih ljudskih prava.
Hana Sokolović
Elvedina Muzaferija bosanskohercegovačka je alpska skijašica. Nastupila je na Zimskim olimpijskim igrama 2018. a na otvaranju je nosila zastavu Bosne i Hercegovine. Prva je natjecateljica u povijesti Bosne i Hercegovine koja se pojavila na Svjetskome kupu u brzim disciplinama. U Europskom kupu najbolji plasman je ostvarila 2020. Godine 2021. ostvarila je najbolji plasman od svih bh natjecatelja na Svjetskom prvenstvu u alpskim disciplinama. Osvajanjem 29. mjesta u kombinaciji u austrijskom Altenmartk-Zauchensseu postala je prva skijašica iz Bosne i Hercegovine koja je osvojila bodove. Prva je bosanskohercegovačka sportašica, koja je ispunila normu za Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022.
Elvedina Muzaferija
Admir Bukva
Almir Herco
Vilson Doko
Tomislav Cvitanušić
Admir Salkić
Ines Kavalec, direktorica
Minela Džananović, asistentica/pravnica
Anela Kozica, asistentica
Fadila Tarčin, finansijski menadžer
Amra Halilović Kavčić
Pedagog
Hasadina Alekić
Psiholog
Aida Alić
Sociolog
Samra Čakar
Socijalni radnik
Nadira Hamamdžić
Medicinska sestra
Naida Bukva
Pedagog
Jovana Šiljegović
Edukator, rehabilitator
Svetlana Milanović
Psiholog
Edin Šehović
Vozač
Kemal Ivazović
Vozač
Nevrida Kozica
Higijeničarka
Sandra Rošić
Higijeničarka
Šampion inkluzije, UNICEF
Zlatna plaketa Safet Hadžić, Općina Novi Grad Sarajevo
Plaketa Kantona za nesebičan humanitarni rad i zalaganje u obrazovanju djece i osoba sa poteškoćama u razvoju, Kanton Sarajevo
Ines Kavalec, direktorica proglašena heroinom zajednice u borbi protiv Covid 19, fondacija Muharem Berbić
Zlatnik Grada Sarajeva, Grad Sarajevo
Udruženje od značaja, Kanton Sarajevo
Ines Kavalec, “Heroji Bosne i Hercegovine”, USAID
Kontinuiran rad Servis centara za podršku porodicama djece i osoba s poteškoćama u razvoju „Dajte nam šansu 1!“ (od 2014. godine) i „Dajte nam šansu 2“ (od 2017. godine) uz podršku inostranih i domaćih partnera i prijatelja.
Po modelu Servis centra „Dajte nam šansu“ otvoreno je još 5 servis centara u Bosni i Hercegovini i to dva u FBiH (Zavidovići i Zenica) i tri u RS (Banja Luka, Foča, Trebinje).
Povjerenje i preporuke korisnika!