Konferencija "Izazovi sistemske podrške OSI i njihovih porodica"

Autor: Admin

Konferencija "Izazovi sistemske podrške OSI i njihovih porodica" održana je 14.09.2024.

Konferencija je omogućila da se vide i čuju, iz prve ruke, primjeri Švedske sistemske podrške djeci i osobama sa teškoćama u razvoku /invaliditetom. Kao jedna od najrazvijenijih i najuređenijih zemalja kada je ova populacija u pitanju, vidjeli smo kako se u praksi tumači i sprovodi Konvencija o pravima OSI, koju je potpisala i BiH.

Na osnovu onoga što se moglo čuti i vidjeti slijedi niz zaključaka i ciljeva koji će nam biti ili već jesu pokretači za promjene i dopune našeg postojećeg sistema. Ovi zaključci i ciljevi su rezultat zajedničkog promišljanja stručnjaka koji su vezani za direktan rad sa djecom i osobama sa teškoćama u razvoju, roditelja/staratelja djece i osoba sa teškoćama u razvoju, Sindikata osnovnog obrazovanja KS. Prisustvo ministrice obrazovanja KS Naide Hote i ministra zdravstva Enisa Hasanovića govori nam da imamo neophodne partnere za zajedničku saradnju, koja vodi ka poboljšanju postojećeg sistema.

ZAKLJUČCI:

  1. Švedski primjer sistemske podrške djeci i osobama sa teškoćama u razvoju treba iskoristiti kao model kojeg treba adaptirati prema našim uslovima i mogućnostima kao i na osnovu postojećih kapaciteta, na način da svako dijete i osoba sa teškoćama u razvoju se obrazuje prema svojim potrebama i potencijalima
  2. Ispravan način tumačenja i sprovođenja Konvencije OSI je omogućiti obrazovanje u skladu sa njihovim potencijalima i potrebama.
  3. Nije diksriminacija obrazovanje u različito struktuiranim odgojno obrazovnim institucijama: redovnim, specijaliziranim i dnevnim centrima.
  4. Diskriminacija i kršenje konvencija je uklučiti i "svrstati" sve u isti koš, tačnije svi u redovne škole.
  5. Specijalne škole preimenovati u prilagođene škole, kako i stoji u zakonu Švedske.
  6. Za kvalitet obrazovanja je neophodan kontinuiran i siguran proces, što nalaže potpuno, stalno i usmjereno budžetiranje svih neophodnih kadrovskih i materijalno-tehničkih uslova za inkluzivno kao i prilagođeno obrazovanje po uzoru na švedski sistem podrške djeci i osobama sa teškoćama u razvoju.
  7. U samom procesu podrške ne smije se zanemariti kontinuirana podrška cijeloj porodici.
  8. Neophodno jačati sistemsku saradnju vladinog i nevladinog sektora koji treba da djeluje kao produžena ruka postojećeg sistema.
  9. Sistem obrazovanja uskladiti ka mogućnostima i potreba svakog djeteta.
  10. Neka djeca trebaju da se uče samostalnom hranjenju, učenju ispoljavanju emocija, ukazivanje na bol, učenje samostalnog kretanja, usvajanje osnovnih životnih funkcija i to treba biti u zvaničnim nastavnim planovima i programima, a kako je to slučaj i u Švedakoj
  11. Neophodno je uključiti različite metode i sredstva komunikacije u svim obrazovnim ustanovama kao i standardizovati iste.
  12. Neophodno je uvesti kao obavezno sredstvo za rad sa djecom sa teškoćama u razvoju asistivnu tehnologiju, koja mora sistemski i besplatno biti dostupna svakom djetetu kome je neophodna za lakši i kvalitetniji život.
  13. Nastavak saradnje sa stručnjacima iz Švedske
  14. Zakazati sastanak sa ministarstvom obrazovanja KS, ministarstvom zdravstva KS.

Neizmjerno hvala na dolasku i nesebičnom širenju znanja našim prijateljima iz Švedske Karin Kloos, Aghneta Carlsson, Emira Hadziavdić Cof, Narcisa Jonsson.

#Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke

#Servis centar DAJTE NAM ŠANSU